K letním měsícům neodmyslitelně patří opalování. Slunce nám zlepšuje náladu a je pro nás také hlavním zdrojem vitaminu D. Sluneční paprsky však představují i jistá rizika pro naše zdraví. Následkem nadměrného vystavení slunečním paprskům může být kromě méně závažných obtíží i rakovina kůže, jejíž prognóza je velmi pesimistická. Proto je zcela zásadní nepodcenit prevenci a dodržovat důležité zásady bezpečného opalování i při běžných venkovních aktivitách.
UVA:
95 % UV záření tvoří typ UVA s největší vlnovou délkou. Působí, i když je zataženo a prochází skrze sklo. Na rozdíl od UVB nezpůsobuje spáleniny a bolest, ale zákeřně proniká do hlubokých vrstev pokožky, kde vytváří nebezpečné volné radikály. Ty mohou v dlouhodobém horizontu poškozovat kožní buňky a způsobovat narušení kolagenových vláken, stárnutí pokožky, poruchy pigmentace, vznik alergie na slunce projevující se začervenáním a svěděním nebo až změny v DNA, které vyvolají nádorové bujení.
UVB:
UVB záření má kratší vlnovou dílku. Zastaví ho mraky i sklo. Prochází epidermis a je zdrojem vytouženého opálení, ale také hlavní příčinou spálenin od slunce. Může způsobovat alergické reakce. Zároveň přímo poškozuje DNA v buňkách, způsobuje její mutaci, jejímž důsledkem může být opět rakovina kůže.
Chemické UV filtry:
Chemické UV filtry jsou organické sloučeniny, které pronikají do pokožky, kde pohlcují UV záření, chemickou reakcí ho přemění na teplo, a tím pokožku chrání. Většina z nich je však účinných pouze proti UVB záření.
Minerální UV filtry:
Minerální neboli fyzikální litry jsou čistě přírodní minerální pigmenty ve formě velmi jemného prášku. Na rozdíl od chemických filtrů se nevstřebávají do pokožky, ale vytváří tenký film na jejím povrchu, který odráží UV jako zrcadlo. Mezi nejčastěji používané minerální litry patří oid titanaičitý a oxid zinečnatý, který v optimální kombinaci odráží celé spektrum UVA i UVB záření. Tyto filtry jsou pro naše zdraví nejbezpečnější volbou bez rizika.
Hawaii je prvním státem, který od roku 2021 zakáže na svých plážích používat opalovací krémy se chemickými UV filtry? A víte proč? Jde o dvě chemické složky, konkrétně oxybenzon a oktinoxát.
Oxybenzon a oktinoxát jsou dvě složky, které údajně přispívají k bělení korálů. Když se korál bělí, tak není mrtvý, ale je pod značným stresem a podléhá zvýšené úmrtnosti. Podle Správy národního parku vstupuje každý rok do korálových útesů 14 000 tun opalovacího krému. Tyto nyní zakázané chemické látky jsou považovány za jeden z faktorů, které přispívají k ničení korálových útesů.
Jak všichni víte, kolem pobytu na sluníčku se vedou různé debaty a byla doba, kdy měl člověk strach na sluníčko vylézt. Kampaně o škodlivosti pobytu na slunci nás masírovaly ze všech stran.
Vždyť slunce je „život“ a my ho potřebujeme víc, než si myslíme. Už jen samotný vitamín D, který do těla díky pobytu na sluníčku dostáváme je životně důležitý pro správnou funkci našeho těla.
Jsem nadšená, že Eurona přišla na trh s přírodní recepturou tohoto opalovacího krému, který je na bázi přírodního UV filtru a nezatěžuje jak naši pokožku, tak ani životní prostředí.
Chcete se i vy opalovat bez rizika a používat tento bezkonkurenční opalovák? Ozvěte se mi na ester@cistota-zdravi.cz, poradím vám, jak nakoupit co nejvýhodněji a za velkoobchodní ceny.